Pridané: 16/01/2017 | Autor: admin

Aké materiály sa používajú vo vstavaných skriniach

Každý, kto raz používal vstavané skrine, určite sa zaujímal aj o to, aké materiály sa v týchto skriniach používajú. Ide o to, že tieto skrine majú mať dlhšiu životnosť, bežne sa ráta, že si ich kupujeme na 5 až 10 rokov. A preto je vhodné povedať si, aké sú to materiály.

Pozrieme sa na to, aké sa do vstavaných skríň montujú sklá, zrkadlá, drevotriesky a fototapety. Sú to všetko súčasti vstavanej skrine, ktoré ju robia výnimočnou a vizuálne príťažlivou. Vhodne zvolené grafické prvky na vstavanej skrini pomáhajú priniesť rôzne emócie do interiéru – eleganciu, pokoj, nadšenie alebo hravosť. Pre každú miestnosť a pre každý vek sa dá vybrať ten správny materiál.

Sklá vo vstavaných skriniach

Vo vstavaných skriniach môžeme nájsť rôzne druhy čelného skla. Tieto sklá, ktoré sa používajú vo vstavaných skriniach, sú spojené s profilom cez vymedzovaciu tesniacu gumičku. Vo vstavaných skriniach môžeme nájsť tieto druhy skla:

číre sklá – sú priehľadné až číre a vhodné tam, kde je potrebné mať prestup svetla. Číre sklá majú väčšinou dokonale rovný povrch a väčšinou majú hrúbku 4 mm. Používajú sa na zasklenie väčších alebo menších častí vstavaných skríň. Častejšie sa používajú práve na zasklenie menších častí, napríklad pre otváracie alebo posuvné dvierka pre vitrínové vstavané skrine a knižnice do obývačky alebo podobne.

lakované sklá – ide o sklá, ktoré sa bežne nazývajú aj lacobely. Lacobel je číre sklo pokryté kvalitným lakom na zadnej strane, na ktorej je aj ochranná fólia. Táto fólia okrem iného drží sklo pohromade, keby sa náhodou rozbilo. Lacobely sú na trhu vo viacerých farbách a odtieňoch. Môžete si tak vyberať z desiatok rôznych farieb lakovaných skiel – presne podľa toho, ako sa to bude hodiť vám do interiéru. Lacobel je nepriehľadný a nepriesvitný.

Matelac – toto sklo je podobne ako lacobel farebné, s matovaným povrchom. Matelac je nepriehľadný a nepriesvitný.

matované sklá – ide o sklá, ktoré sa niekedy nazývajú aj pieskované, alebo mliečne sklá, lebo matný efekt je spôsobený tým, že sa sklo upravuje prúdom piesku alebo leptaním. Spôsobuje tak matný efekt vzoru, ktorý sa nanáša cez šablónu. Hrúbka tohto skla býva bežne 4 mm. Okrem matovaných skiel sú k dispozícii aj sklá matelux, pri ktorých povrchová úprava zaručuje saténový vzhľad a priesvitnosť. Tento druh matovaného skla je menej náchylný na tvorbu odtlačkov rúk, jemne filtruje svetlo a uhladzuje obrysy.

farebné sklá – niekedy označené ako dymové alebo tónované. Ide o sklo, ktoré je na rozdiel od lakovaného skla farebné aj vo svojom vnútri. Farebné sklo vzniká tým, že sa pri výrobe do neho pridávajú rôzne oxidy kovov. Tieto sklá sú vhodné na použitie tam, kde sa má stlmiť slnečné svetlo a prepustiť ďalej len konkrétny farebný odtieň. Používa sa aj ako izolačné sklo, ktoré je odolné voči teplotným rozdielom.

ornamentové sklo – vzorované sklo. Ide o sklo, ktoré je na jednej strane vzorované. Toto sklo sa používa na rozdelenie priestorov a na zníženie prehľadnosti. Často ide o dekoratívne sklá, vhodné napríklad do vitráží alebo zasklenie okien.

Zrkadlá vo vstavaných skriniach

Pre vstavané skrine sa používajú zrkadlá najmä na posuvných dverách. Často môžu tieto zrkadlá nahradiť v domácnosti bežné, veľké zrkadlo.

zrkadlo na celú plochu posuvných dverí alebo ich časť – vo vstavaných skriniach sa často používajú rôzne zrkadlá či už na celú plochu, alebo na časť posuvných dverí. Zrkadlo je vo svojej podstate ploché sklo s nanesenou vrstvou striebra a medi, ktoré sú chránené niekoľkými vrstvami laku. Bežná hrúbka je 4 mm.

náhrada veľkého zrkadla – vstavaná skriňa so zrkadlom dokáže nahradiť bežné veľké zrkadlo, ktoré používame, aby sme skontrolovali svoj zovňajšok na odchode z domu. Okrem toho zrkadlo opticky zväčšuje priestor. Okrem bežných, strieborných zrkadiel bývajú v ponuke aj bronzové zrkadlá, ktoré majú jemný hnedý odtieň.

bezpečnosť pri zrkadlách – je riešená bezpečnostnou fóliou, ktorá je nalepená z rubovej strany a ak by sa zrkadlo rozbilo, zabráni rozsypaniu črepov a poraneniu.

Drevotriesky vo vstavaných skriniach

Pre stavbu vstavanej skrine sa používajú laminované drevotrieskové dosky. Aj keď by niekto mohol namietnuť, že masívne drevo je hodnotnejšie, vo vstavaných skriniach jednoznačne vyhrávajú drevotriesky. Najmä preto, lebo dnes sú už dostatočne kvalitné a cenovo prístupné. Skôr sa v takomto prípade oplatí investovať do hliníkového rámu posuvných dverí.

dekory – na drevotrieskach sa používajú rôzne dekory. Zákazník si tak môže vybrať vhodný dekor tak, aby mu ladil s interiérom, prípadne, aby bol tento dekor hlavným prvkom interiéru. Najčastejšie sa používajú dekory rôznych drevín či už našich, alebo exotických. Každý predajca má týchto dekorov na výber niekoľko desiatok.

Na výrobu posuvných dverí sa používajú drevotriesky v hrúbke 10 mm a na interiér skríň a steny sa používajú 18 mm drevotriesky, prípadne v niektorých prípadoch 36 mm. Laminované drevotrieskové dosky sú aj odolné voči oderom, poškrabaniu, nárazom alebo chemikáliám. Hrany drevotriesky sú lepené 2 mm hrubými ABS hranami, so zaoblenými okrajmi, aby boli police odolné voči poškodeniu a v neposlednom rade bezpečné na používanie.

Fototapety na vstavané skrine

Dvere vstavanej skrine sú často veľkou plochou v danej izbe. A tento priestor sa dá využiť na vhodný motív, ktorý danú izbu oživí a stane sa jej dominantným prvkom. Pri výbere materiálov pre dvere vstavanej skrine sa nemusíte obmedzovať len na štandardné drevodekory, zrkadlá alebo farebné sklá. Tapeta, alebo fototapeta na vstavanej skrini môže oživiť celú miestnosť.

Fototapetu tvorí jedna kvalitná fotografia alebo grafika. Grafika je vytlačená priamo na výplňový materiál dverí vstavanej skrine – na sklo a je naviac zabezpečená voči poškriabaniu a poškodeniu bezpečnostnou fóliou, ktorá taktiež chráni pri rozbití proti rozsypaniu a poraneniu.

Povrchová úprava môže byť lesklá alebo matná – podľa toho, ako si zákazník praje, či mu má daný povrch odrážať viac alebo menej svetla. Keď sa použije matná fólia na fototapete, zabraňuje odleskom z osvetlenia interiéru alebo slnka.

Zhrnutie článku:

Dá sa teda povedať, že vstavané skrine sa dnes dajú pripraviť z viacerých zaujímavých materiálov. Najväčší výber materiálov je pre dvere vstavanej skrine – tu sa môžu použiť drevotriesky, sklá, zrkadlá, matované sklá alebo fototapety. Každý zákazník si tak môže vybrať vstavanú skriňu tak, aby mu presne zapasovala do daného interiéru.

 

Autor článku
admin

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.